Герпес

Герпес (від старогрецького слова “герпейн” – повзти) -група вірусних захворювань, яке супроводжуєтьсявисипаннями на шкірі і слизових оболонках. Найбільшпоширеними формами герпесу є просто герпес і герпес що опоясує. Розрізняють два основні різновиди вірусу простогогерпесу – 1-го і 2-го типу.

Вірус герпесу типу 1(HSV -1) проявляється в утворенні виразок і бульбашок біля рота ів носі, які виникають періодично. Вірус герпесу типу2(HSV – 2) пов’язаний з інфікуванням статевихорганів(генітальний герпес). Також вірус герпесу, окрімшкіри і слизових оболонок, може вражати вуха, горло, очі.

Розрізняють первинний і рецидивуючий герпес.Первинна форма захворювання трапляється припрямому зараженні герпетичною інфекцією. Найчастішепервинний герпес зустрічається у дітей і протікаєзазвичай важко. Це викликано тим, що вірус проникає вцентральну нервову систему. Вторинний аборецидивуючий герпес проявляється як наслідокактивізації в організмі інфекції. Вторинний герпес можевиникати по кілька разів в рік. Частіше це відбувається вхолодну пору.

Вірус потрапляє в організм через мікротріщини шкіри іслизові оболонки(ротоглотка, уретра та ін.), після цьоговін проникає до нервових вузлів центральної нервовоїсистеми, де і зберігається в латентному стані.

Людина може заразитися герпесом як в результатізіткнення з герпесной висипом, так і під час контакту звиділеннями хворих через побутові предмети.Генітальний герпес вдається в основному присексуальних контактах, а також при поцілунках, івідноситься до групи захворювань що передаютьсястатевим шляхом. Поширення герпетичної інфекціївідбувається під час пологів, коли зараженняновонароджених походить від інфікованої матері.

Головними причинами прояву герпесу, являються: переохолодження, перегрівання організму (“сонячний” герпес), психічні або фізичні травми, надмірний прийомалкоголю, гормональні зміни, медичні маніпуляції(в т.ч. іаборти), а також зниження імунітету.

 

Симптоми герпесу

Симптоми герпесу проявляються через 3-7 днів після контакту з хворою людиною у вигляді почервоніння шкіри і утворення на цьому місці хворобливих бульбашок з прозорим вмістом діаметром 0,1-0,3 см У зв’язку з пониженням опірності організму, у хворих герпесом виразки можуть виникати також на небі, внутрішній поверхні щік, мові, мигдалинах. Герпес в такій ситуації більше схожий на респіраторне захворювання.

Генітальний герпес протікає гостріше, виникаючи на слизовій оболонці статевих органів. Це призводить до утворення виразок, а також ураження  піхви, шийки матки у жінок, і ураженню уретри, простати і яєчок у чоловіків.

При герпесі можуть бути збільшені лімфатичний вузли, порушується процес сечовипускання, часто спостерігаються болю як у спокої, так і при сечовипусканні.

У жінок симптоми герпесу розпочинаються з появи болів внизу живота і в області статевих органів, гноєвидних виділень з піхви. Часто це супроводжується підвищенням температури, головним і м’язовим болем, погіршенням здоров’я. Після інфікування герпесом через 3-7 днів в місцях первинного ураження з’являються невеликі бульбашки, що поступово зсихаються в грона.  Грона покрилися виразками, лопаються, і на їхньому місці з’являються хворобливі виразки, покриті кірками, після чого поверхня шкіри гоїться, не залишаючи рубців. Генітальний герпес у жінок локалізується як на слизовій оболонці піхви і шийки матки, так і  на кліторі і в області статевих губ, а також на шкірі сідниць і внутрішньої частини стегнів.

У чоловіків герпес проявляється на голівці статевого члена, крайньої плоті, уретрі. Хворі скаржаться на біль, печіння в уретрі під час сечовипускання.

 

Профілактика герпесу

До профілактики герпесу відносяться дотримання спеціальної дієти, спрямованої на зміцнення імунітету, в яку входять в достатньому кількість вітаміни груп А, З, Е, а також мікроелемент цинк. Також для профілактики захворювання велике значення мають гартування, вітамінотерапія. Важливо також дотримуватися правил особистої гігієни, лікувати хронічні захворювання і зміцнювати імунну систему організму. Треба уникати переохолоджень,  не знаходитися довго під прямими сонячними променями, не захоплюватися кавою і алкоголем, зокрема пивом, а також шипучими солодкими напоями.

Лікування герпесу

За відсутності лікування симптоми захворювання самостійно проходять через 1-2 тижні, проте згодом у ? тих, що заразилися спостерігаються рецидиви захворювання.

Лікування вірусу герпесу грунтується на застосуванні противірусних препаратів у поєднанні з иммуномодудулирующей терапією і індивідуальним підбором лікарських препаратів.  У подібному комплексному лікуванні використовують імуномодулятори, біогенні стимулятори, адаптогени(наприклад, настоянка женьшеню). Також використовується і противірусна хіміотерапія, основне місце в якій займають препарати з групи ациклічних нуклеозидов, головним чином, ацикловир (крем, 5  Крім того, серед засобів місцевого лікування необхідно відмітити Пантенол-аерозоль, госипол-лінімент 3гевизош-мазь, а також оксолиновая мазь 0,25-33котрые используюся шляхом нанесення шляхом нанесення на уражені ділянки шкіри.

Застосовується також і методи фізіотерапії у вигляді неонового і інфрачервоного лазера. Одночасно приділяється увага і лікуванню супутніх захворювань статевої системи – сифілісу, гонорея, яка сприяє зниженню імунітету. Лікування  герпесу повинне проводитися відповідально, треба пам’ятати, що качествевенно вилікувати герпес можна лише при своєчасному і правильному прийомі препаратів. Також варто відмітити факт того, що утримується від статевих контактів, до тих пір, поки не зникнуть симптоми захворювання.

Засобу повного лікування вірусу герпесу на даний момент не існує, але прийом антивірусних ліків укорочують періоди загоєння і знижують вірогідність появи висипу.

 

Діагностика  герпесу

Існує декілька методів діагностики герпесу. Серед найбільш поширених, можна назвати, вірусологічний метод виявлення герпесу. Коли проба береться з осередків ураження

методи виявлення антигенів герпесу, цитоморфологические методи, оцінка імунного статусу. Для визначення вірусу герпесу в организмі також використовують методи імуноферментного аналізу.

 

Інші цікаві та корисні статті про хвороби та їх лікування

Календар записів
Грудень 2014
П В С Ч П С Н
« Січ    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031